קבוצה לשיפור איכות חייהם של הסובלים מבעיות נפשיות כתוצאה מהתעללות, במרפאת המבוגרים של המרכז לבריאות הנפש טירת כרמל

רחל פרל עו'ס צילם יניב בן דוד (הגדל)

קבוצה ל"שיפור איכות החיים", במרפאת המבוגרים של המרכז לבריאות הנפש טירת כרמל, ביוזמתה והנחייתה של רחל פרל – עובדת סוציאלית ופסיכותרפיסטית, מסייעת לאנשים עם בעיות נפשיות ולנפגעי נפש החיים בקהילה, שסובלים מתסמינים נפשיים כתוצאה מהתעללות, אלימות ויחס קשה. הטיפול במרפאה הוא ללא תשלום.

 

בתחילה, בעקבות ההנחה שחלק מהמטופלות במרפאת המבוגרים סובלות מדיכאון וחרדה כתוצאה מהתעללות פיזית ו/או נפשית שחוו מאנשים בסביבתן הקרובה, יזמה רחל פרל קבוצה לנשים אלה. לאחרונה, בעקבות שיפור במצבן של חלק מהנשים המשתתפות, נפתחה הקבוצה גם לגברים שסובלים מיחס קשה ומזלזל ומהיעדר תמיכה ממשפחותיהם. בנוסף, מרבית המשתתפים סובלים מעוני ומהשלכותיו על מצבם הנפשי, כגון: חרדה קיומית, תחושת נחיתות ומרירות.

 

בקבוצה מנסים לחזק את המטופלים, למצוא את קרן האור בסיפוריהם הקשים, ולעזור להם מעשית כמו גם לעודדם לעזור אחד לשני. לדוגמא: משתתפת אחת בקבוצה לקחה משתתפת אחרת לבית הדין לענייני משפחה, כדי לבקש צו הרחקה כנגד הבן שניצל אותה כלכלית עד שנותרה חסרת כול. אחת המשתתפות שעברה התעללות במשפחה סיפרה: "הדיכאון והבכי אצלי ירדו בעקבות השתתפותי בקבוצה, יש לי פחות מחשבות רעות, ואני משתחררת ממועקות. פעם הייתי סגורה בבית ולא יוצאת, ואילו היום אני מסתובבת בחנויות ולא פוחדת ממעליות". העבודה בקבוצה מתמקדת במיצוי הכוחות הטמונים במשתתפים ובגיוסם להיות אחראים לגורלם. רחל הביאה את סיפורה של אישה שסבלה שנים רבות מאלימות מצד בעלה ויחס משפיל מילדיה. בעקבות הטיפול הקבוצתי היא אזרה אומץ וכוח להתגרש. כיום היא מתפקדת כראש המשפחה גם כלפי הילדים, סמכותית, אחראית על תקציב המשפחה, ומרגישה הרבה יותר טוב. במקרה של טראומות או אירועים הדורשים התערבות פרטנית, רחל מעניקה טיפול פרטני קצר מועד.

 

המשתתפים שחיים בקהילה, מקפידים להגיע לכל הפגישות, והקבוצה הפכה למעין תא משפחתי חלופי, שבו הם מקבלים תמיכה וחופשיים ללבן את בעיותיהם באווירה אינטימית ומקבלת. יש לציין שהמשתתפים שומרים על קשר חברתי ביניהם גם מחוץ לפגישות הקבוצה. זוהי קבוצה פתוחה שמצרפת אנשים חדשים עפ"י הצורך.

 

ד"ר מיכאל מנוחין – מנהל מרפאת המבוגרים במרכז לבריאות הנפש טירת כרמל, אמר שקבוצה זו היא הוכחה ליכולת ההתחדשות וההחלמה הטמונה בציבור הפונים למרפאה  וליעילותו של הטיפול הקבוצתי שהוא מאד אופייני למרפאה, שמביא לשינוי התפיסה העצמית של המשתתפים, ועוזר לפתור לא רק בעיות נפשיות אלא גם בעיות סוציאליות ומשפחתיות. השילוב הזה הוא הכרחי ומועיל כטיפול כוללני במרפאה לבריאות הנפש.

עבור לתוכן העמוד