טיפול בתנועה משפר את מצב הרוח של המטופלים במרכז לבריאות הנפש טירת כרמל

הילה מרכוס - מטפלת בתנועה. צילמה: יעל בראונשטיין (הגדל)

 

טיפול בתנועה הוא אחד הטיפולים הרגשיים הלא מילוליים המופעל בהצלחה רבה במרבית מחלקות המרכז לבריאות הנפש טירת כרמל, כולל באגפים הסגורים, ורבים מהמטופלים מחכים בכיליון עיניים לטיפול הקבוצתי הזה.

 

המטפלת בתנועה - הילה מרכוס, הסבירה שטיפול זה מושתת על התפיסה שהגוף והביטוי התנועתי של אדם, מאפשרים לו הבעת רגשות שקשה לתת להם ביטוי מילולי. לדברי הילה מטרתה העיקרית היא לתת למטופלים להתחבר לחלקים הבריאים שלהם ולמה שהם מרגישים בו הכי טוב. התוצאות מראות שיפור במצב רוחם וגם שיפור בתקשורת הבינאישית שלהם.

 

הטיפול מלווה במוסיקה, כאשר המטופלים מתחילים בתרגילי חימום כדי שירגישו את הגוף ויתרכזו בו ולא במה שמתרוצץ במחשבותיהם. אח"כ הילה מבקשת מכל מטופל בתורו, להציע תנועה מסוימת שברצונו לעשות בעקבות המוסיקה, כשחלקם מוסיפים הסברים, כמו המטופל שזרק את ידיו קדימה ואמר שהוא רוצה להשליך מחייו את הכאב והעצבות שמלווים אותו. הקבוצה ממשיכה בסבב תנועות ריקוד, תוך דגש על הצד החיובי – תנועות פתוחות, גדולות, המאפשרות למטופלים להתנסות במגוון תנועות משחררות. הילה מנחה ריקודי זוגות או תרגילי "מראה" כאשר מטופל אחד מחקה את השני, או שאחד המטופלים מוביל קבוצה וכולם מחקים את תנועותיו. הילה משתמשת באביזרים כגון צעיפים, כדורים, חישוקים, שמוסיפים צבע וענין.

 

המוסיקה שמלווה את פעילות הקבוצה היא להיטים נוסטלגיים שמעלים אצל המטופלים זיכרונות, אותם הם מרבים לחלוק עם הקבוצה. בשיחה בתום הפעילות, כל מטופל מספר איך הרגיש במהלכה, והילה משקפת להם מה היא ראתה ומחמיאה על המאמצים שעשו.

 

ליאורה ברקאי – מנהלת הריפוי בעיסוק במרכז לבריאות הנפש טירת כרמל, אמרה שתרפיה בתנועה הוא כלי נוסף לביטוי בלתי מילולי שבאמצעותה ניתן להגיע לרבדים בנפש האדם שאליהם לא ניתן להגיע באופן מילולי. הביטוי באמצעות תנועה מאפשר למטופלים שחרור, הנאה, חיבור לגוף וחוויה קבוצתית בעלת מימד שונה, ובכך חשיבותו. ליאורה הוסיפה כי הציפייה והשמחה שמביעים המטופלים לקראת הקבוצה, מעידות על הנאתם מהטיפול ומהאווירה הטובה והתומכת שהילה מרכוס משרה עליהם.

 

עבור לתוכן העמוד