ארגון הנשים היהודיות של הונג קונג תרם להפרחת החממה לשיקום תעסוקתי בביה"ס מאור שבמרכז לבריאות הנפש טירת כרמל

                                                                                         

החממה והגינה הטיפולית שצמודות לביה"ס "מאור" במרכז לבריאות הנפש טירת כרמל,

ותופסות מקום מרכזי בתכנית השיקום התעסוקתי שמכינה את התלמידים לחיי עבודה, זכו לתנופת פיתוח בעזרת תרומה משמעותית מארגון הנשים היהודיות של הונג קונג, שהושגה הודות לקשרי העבודה של עמותת "תללי"ם" בראשותה של ד"ר ליאורה פלד.

 

אפרת לוין – מרפאה בעיסוק ומורה שיקומית, הסבירה שמיקום החממה והגינה בתחומי ביה"ס, מאפשר עבודה טיפולית המכינה את התלמידים לחיי עבודה בקהילה, ומפתחת אצלם מיומנויות תעסוקתיות כגון: הגעה בזמן, מילוי הוראות, עבודת צוות, קבלת אחריות, חלוקת תפקידים, התמדה ועוד. המטופל הופך למטפל, הוא לוקח את הצמח תחת חסותו, דואג לו ואחראי לגידולו ושגשוגו.

 

אביה שטרן – מורה שאחראית על החממה והגינה, סיפרה כי הם מגדלים ירקות עונתיים 

 כגון: תירס, מלפפונים, עגבניות, חסה, כמו כן עשבי תיבול כמו בזיליקום, אורגנו, טימין ואזוב, וצמחים לחליטות תה כמו לימונית, לואיזה וזוטא לבנה. העבודה כוללת מגוון רחב של פעילויות ברמות קוגניטיביות ותפקודיות שונות, וכל תלמיד עוסק במה שמתאים לרצונו, למצבו ויכולותיו. שטרן ציינה שיש משהו מאד מתגמל ומעצים בעבודה זו - התלמיד מקבל תוצר חי כבר לאחר זמן קצר (למשל כחודש וחצי לאחר זריעת התירס אפשר לקטוף אותו) והוא חש שתורם לסביבה וגם נהנה ממנה.

 

יעל לוין – מנהלת בי"ס מאור, הודתה על התרומה מחממת הלב שהועברה ע"י ד"ר ליאורה פלד

 לטובת התלמידים המאושפזים, והסבירה כי בנוסף לשיקום התעסוקתי, תהליכי הגינון והשהייה בטבע והחיבור לאדמה, נותנים לתלמידים רוגע ומפלט מהלחצים, ועוזרים להם להתחבר למחזוריות בטבע. לעתים עבור התלמידים המאושפזים זהו המקום היחיד בו הם מרגישים חלק מהעולם.  

 

העבודה בחממה ובגינה מניבה תוצרים מגוונים כגון: ירקות שגידלו התלמידים משתלבים בארוחותיהם, עציצים עם צמחי בית, שקיות ריח לארון, שקיות עם חליטות תה – הכול מעשה ידיהם של התלמידים משלב הזריעה ועד שלב האריזה. 

 

בי"ס "מאור" במרכז לבריאות הנפש טירת כרמל, מהווה מסגרת חינוכית למאושפזי מחלקת הנוער ולמטופלי מחלקת יום לנוער, המשלבת טיפול נפשי עם לימודים עפ"י תכנית משרד החינוך והכנה תעסוקתית.

עבור לתוכן העמוד